
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5 mm |
| Width | 4.4 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Resistance | 155 mΩ |
| Height | 1.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Type | High Side |
| Interface | On/Off |
| Output Current | 2.5 A |
| Operating Supply Voltage | 4 V to 40 V |
| Output Type | N-Channel |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of Channels | 2 |
| Turn-On Delay Time | 90 µs |
| Turn-Off Delay Time | 90 µs |
| Number of Outputs | 2 |
| Nominal Input Voltage | 40 V |
| Fault Protection | Current Limiting (Adjustable), Over Temperature |
| On Resistance (RON) | 155 mΩ |
| Current Limit | 15 A |
Stock: 267
Distributors
pcbx
Unit Price$0.99072
Ext.Price$0.99072
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.99072 | $0.99072 |
| 10 | $0.81802 | $8.18020 |
| 25 | $0.74704 | $18.67600 |
| 50 | $0.68222 | $34.11100 |
| 100 | $0.62303 | $62.30300 |
| 300 | $0.59804 | $179.41200 |
| 500 | $0.57405 | $287.02500 |
| 1000 | $0.55261 | $552.61000 |
